Monitoring online sieci nN NSM3G
search
  • Monitoring online sieci nN NSM3G

Lokalizator i rejestrator zdarzeń i uszkodzeń w sieci nN NSM3P

Kompaktowy (mieści się w każdym złączu kablowym) układ rejestracji zakłóceń i lokalizacji uszkodzeń w sieciach niskiego napięcia z wbudowanym 3 fazowym reflektometrem. Rejestruje zakłócenia i lokalizuje automatycznie miejsce uszkodzenia podając operatorowi wyniki zdalnie poprzez sieć komórkową GSM. 

 

Regulamin zakupów

Skracanie przerw w zasilaniu w sieciach nN, czyli zapewnianie jak najwyższej niezawodności dostaw energii dla odbiorców (patrz poniżej wskaźniki SAIDI/SAIFI) to obowiązek dostawców energii i potrzebują oni systemów monitorujących, które skracają czasy przerw w zasilaniu. Takim urządzeniem jest nowoczesny rejestrator i lokalizator zakłóceń NSM3P produkcji niemieckiej MS TECHNIK. Stanowi on tańszą alternatywę dla inteligentnego bezpiecznika NSG7000. 

Opis wskaźników niezawodności dostaw: 

System Average Interruption Frequency Index (SAIFI) - w elektroenergetyce, wskaźnik przeciętnej systemowej częstości przerw długich w dostawie energii

System Average Interruption Duration Index (SAIDI) - w elektroenergetyce, wskaźnik przeciętnego (średniego) systemowego czasu trwania przerwy długiej w dostawach energii elektrycznej, wyznaczony w minutach na odbiorcę.

(NSM3P różni się tym od NSG7000 , że nie załącza napięcia na uszkodzenie)

NSM3P posiada następujące cechy i funkcje:

Rejestracja i ARM

Rys. 1 NSM3P rejestruje w sposób ciągły (trójfazowo) przebiegi napięć i prądów oraz rejestruje (trójfazowo symultanicznie) zdarzenia reflektometryczne jak w metodzie odbicia od łuku i przesyła je do głównego serwera w zakładzie energetycznym za pomocą połączenia komórkowego. Operator widzi odległość do zdarzenia oraz lokalizację urządzenia i porównuje z odczytami z innych zainstalowanych jednostek w celu przyspieszenia procesu lokalizacji problemu. Szczególnie przydatne jeżeli dochodzi do wielokrotnych zdarzeń wynikających z problemami przemijającymi impedancji sieci nN. 

• ciągły online'owy monitoring / 3 fazowa rejestracja napięć i opcjonalnie prądu obciążenia
• rejestracja krótkotrwałych zakłóceń i zaburzeń pracy sieci (zdarzeń)
• detekcja i automatyczna 3 fazowa lokalizacja uszkodzeń kablowych metodą reflektometryczną (ma wbudowany reflektometr 3 fazowy).

NSM3P ciągle (online) monitoruje stan techniczny sieci nN i w przypadku gdy dochodzi do uszkodzenia trwałego lub przemijającego wylicza reflektometrycznie odległość do uszkodzenia i przesyła automatycznie do serwera bazodanowego w zakładzie energetycznym, co pozwala na szybką reakcję. Najtrudniejsze i najbardziej czasochłonne to uszkodzenia przemijające w sieci nN. NSM3P widzi sytuację na wszystkich 3 fazach i potrafi błyskawicznie wyliczyć i zlokalizować uszkodzenie w sieci kablowej nN.

Dużym wyzwaniem są również uszkodzenia zawilgocone, które potrafią się zamanifestować w najbardziej niespodziewanym momencie, szczególnie gdy występuje słotna pogoda.

Jednocześnie rejestracja napięć i prądów pozwala rozwiązywać problemy z bilansowaniem w sieci (wykrywanie nielegalnych podłączeń i nielegalnego poboru energii).

Dane techniczne MS TECHNIK NSM3P:

• wymiary: 22.6 cm x 11.6 cm x 5.4 cm (bez przewodów podłączeniowych)
• Masa: około 1kg (bez przewodów podłączeniowych)
• pomiar i rejestracja napięć: do 400V AC
• pomiar rejestracja prądów: do 20 kA
• pomiar reflektometryczny (TDR), zakres pomiarowy: > 6km 
• zasilanie: min. 110V AC wystarczy jedna działająca faza (ma wbudowany akumulator na czas przerw w zasilaniu)
• komunikacja: GSM (HSPA, UMTS, EDGE, GPRS) pasmo Quad
• SIM: karta Micro-SIM
• Izolacja: CAT IV – 300V

Urządzenie korzysta z serwera bazodanowego dla urządzenia NSG7000. Patrz NSG7000 !

Przykłady zastosowania:

1) Operator dostaje zgłoszenie, że w jakimś miejscu w jego rejonie doszło do przerwy w zasilaniu (zadziałanie wyłącznika lub przepalenie wkładki bezpiecznikowej BM). Po wymianie bezpiecznika napięcie jest w dalszym ciągu podawane do odbiorcy na nominalnych parametrach. W pewnym momencie dochodzi do powtórzenia sytuacji w tym samym miejscu. Zachodzi podejrzenie, że mamy do czynienia z zaburzeniem przemijającym (problem z izolacją lub nagłe przeciążenie od instalacji odbiorcy). Odbiorca twierdzi, że on nie jest źródłem problemu. Założenie NSM3P pozwala na szybkie zlokalizowanie źródła i przyczyny tego problemu. Przyczynia się to do poprawienia w zakładzie energetycznym wskaźników SAIDI i SAIFI  

2) Na podstawie wskazań liczników występuje podejrzenie o nielegalnym poborze energii, które ma charakter nie stały. Należy zlokalizować punkt nielegalnego poboru (przykład: w nocy ktoś załącza gdzieś stycznik, który odbiera nielegalnie energię). Podłączenie NSM3P rejestruje zmiany napięć, prądów ale także rejestruje chwilową zmianę impedancji w wynik podłączenia nielegalnej "odnogi" w sieci nN. Znacząco przyspiesza to proces znajdowania źródła nielegalnego poboru energii. 

NSM3P