OTEM optoelektroniczny system monitoringu wnz dla urządzeń elektroenergetycznych WN & NN
search
  • OTEM optoelektroniczny system monitoringu wnz dla urządzeń elektroenergetycznych WN & NN

OTEM - optoelektroniczny system detekcji wnz dla urządzeń i aparatów WN i NN

Niezwykle czuły i pozbawiony wpływu zakłóceń radioelektrycznych optoelektroniczny system detekcji i analizy wyładowań niezupełnych dla rozdzielnic GIS WN&NN, dla szynoprzewodów GIL, wyłączników WN&NN oraz transformatorów mocy WN&NN.

 

Regulamin zakupów

Podstawowym problemem konwencjonalnych systemów monitorowania wnz w aparatach i urządzeniach elektroenergetycznych (głównie są to systemy UHF) są zakłócenia manifestujące się w szerokim paśmie częstotliwości w sposób stochastyczny. Metoda optoelektroniczna jest pozbawiona tego mankamentu, a przy tym jest znacznie czulsza od metody UHF. W przedziałach rozdzielnicy czy w kadzi transformatora bądź wyłącznika powinno być bez komutacji ciemno !

Porównanie metody UHF dla wnz oraz optycznej

Porównanie metody wnz optycznej z IEC 60270

System OTEM powstał dla instalacji GIS & GIL ponieważ klienci narzekali na fałszywe alarmy i trudności w dyskryminacji sygnałów użytecznych od zakłóceń w systemach opartych o technologię UHF. System OTEM sprawdził się i rozpowszechnił dla GIS&GIL. Okazało się jednak w niedługim czasie po serii badań, że nadaje się również dla transformatorów mocy, a nawet dla maszyn wirnikowych i dla wyłączników WN/NN (AC&DC).

Eksperymeny sprawdzenia czułości pomiaru optycznego wnz w trafo

System potrafi wychwycić niezwykle krótkie zjawiska wnz nie wychwytywane przez inne systemy (jak np. wnz od krótkich transientów VFTO - Very Fast Transient Overvoltages powstające podczas operacji łączeniowych) czy zjawisko "restrike" w wyłącznikach mocy wysokich napięć. OTEM jest tak czuły ponieważ bazuje na technologii fotopowielacza wysokiego napięcia. Technologia pozwala na wykrywanie pojedńczych emisji fotonowych od wielokrotnych odbić we wnętrzu urządzenia/aparatu wysokonapięciowego, gdzie powinno być ciemno (podczas normalnej pracy). Podczas operacji łączeniowych (komutacji) dochodzi do emisji fotonowej, ale ta stanowi podstawę do oceny jakości procesu łączeniowego (dlatego OTEM nadaj się również do diagnostyki procesu komutacji aparatów łączeniowych !

Producent wykonał wiele badań i wdrożył tą technologię dla:

- badań diagnostycznych oraz monitoringu wnz w GIS & GIL WN & NN

- badań diagnostycznych i monitoringu wnz dla transformatorów mocy

- badań diagnostycznych i monitoringu zjawisk komutacyjnych wyłączników WN&NN

Zaletą jest fakt, że metdoa działa świetnie za równo dla aparatów i urządzeń AC jak i DC !

Jedynym warunkiem jest wyposażenie aparatu lub urządzenia albo maszyny elektrycznej w pasywny  niedrogi czujnik światła LiBo:Czujnik optyczny VOGL

na który nakręcany jest czujnik optoelektroniczny OTEM:

Czujnik optoelektroniczny OTEM do wnz

Czujnik może być bezpośrednio połączony z czujnikiem świetlnym LiBo lub połączony poprzez elastyczny wiązkowy światłowód:

Komponenty systemu wnz OTEM

Czujnik wnz OTEM jest wyposażony w interfejs przemysłowy ETHERNET POE:

OTEM dla wnz na transformatorze

Czujnik optoelektroniczny wnz OTEM może być zamontowany np. w pokrywie kadzi transformatora mocy:

Czujnik wnz OTEM w pokrywie kadzi transformatora

lub np. w GIS czy w GIL:

OTEM dla wnz  i LIBO dla detekcji łuku razem

OTEM oddaje nieocenione usługi również podczas badań FAT w fabryce czy SAT podczas uruchamiania/odbioru. Najmniejsze pogorszenie właściwości dielektrycznych systemu elektroizolacyjnego zostanie wychwycone nawet podczas krótkiego komutacyjnego zjawiska przepięciowego. Ma to np. zastosowanie podczas 24 godzinnego testu SOAK.

Technologia ma potężny potencjał rozwojowy, a lista referencyjna jest okazała i dotyczy czołowych producentów OEM na świecie, którzy już zgodzili się na montaż OTEM i LiBo w swoich produktach. W dobie coraz bardziej wyśrubowanych wskaźników SAIFI/SAIDI/MAIFI posiadanie czułego i niezawodnego monitoringu stanu technicznego Twojego zasobu sieciowego może być kluczowe. Już dzisiaj zainteresuj się tą ciekawą innowacyjną technologią. 

System OTEM może funkcjonować również równolegle z klasycznym systemem UHF, gdzie czujnik UHF zabezpiecza komponenty takie jak np. przepusty (wyładowania wtrącinowe, chociaż ciężko jest założyć, że przepust zostanie dostarczony od producenta (po prześwietleniu rentgenowskim) z np. wbudowaną pustką przestrzenną (void) i że nie zostanie to wykryte podczas FAT i SAT. Trzeba pamiętać, że sygnał UHF ma tendencje do rozprzestrzeniania się na duże odległości (wtedy nie wiemy w którym przedziale jest uszkodzenie i czy to wykryte uszkodzenie nie jest superpozycją np. sygnałów z kilku uszkodzeń w różnych przedziałach. System optoelektroniczny jest pozbawiony tej wady).

OTEM może być używany doraźnie, np tylko dla przedziałów z aparaturą łączeniową lub może być zainstalowany na stałe z lub bez systememu LiBo ( zainteresuj się również optoelektroniczną detekcją łuku LiBo )

Zadzwoń i poznaj szczegóły +48 32 608 59 51. Przeprowadzimy dla Ciebie prezentację lub demonstrację tej technologii !

OTEM

Pliki do pobrania