INFORMACJE

Producenci

Bezpieczeństwo pracy narzędziami elektromechanicznymi KLAUKE w elektroenergetyce w sieciach nn oraz SN i WN

Bezpieczeństwo pracy narzędziami elektromechanicznymi KLAUKE w elektroenergetyce w sieciach nn oraz SN i WN

            Zapewnienie warunków do bezpiecznej pracy, to jeden z podstawowych celów realizowanych przez firmę KLAUKE. Poniżej krótka charakterystyka oferty w tym zakresie.

 

Do 1kV

 

            Oprócz typowych narzędzi ręcznych spełniających dyrektywę IEC60900, takich jak wkrętaki, obcinaczki, kombinerki itp., firma KLAUKE na tegorocznych targach ENERGETAB przedstawiła, i to z sukcesem nową rodzinę hydraulicznych narzędzi akumulatorowych do pracy pod napięciem 1000V. Podlegają one dodatkowej procedurze badawczej IEC62841-1. Rodzina narzędzi obejmuje 5 typów nożyc –  także do lin typu AFL oraz szyn prądowych czy też prętów i drutów stalowych, żył zbrojonych, a zatem niezmiernie przydatne dla ekip serwisujących np. osiedlowe linie napowietrzne, oświetlenie uliczne, przyłącza czy też wymiany słupów. Ponadto mamy 2 praski do końcówek kablowych – jedną bezmatrycową, a drugą z wymiennymi matrycami serii „22”. W ofercie jest także narzędzie uniwersalne z wymiennymi głowicami: do zaprasowywania z matrycami serii „22”, do cięcia linek z rdzeniem typu AFL, do cięcia żył Cu/Al., do cięcia bolców. 

ENERGETAB

 

            Narzędzia dostarczane są w walizkach z tworzywa sztucznego w kolorze pomarańczowym. W zakres dostawy wchodzą: narzędzie, 1 akumulator Li-Ion 18V/1,5 Ah MAKITA, ładowarka szybka LGL1. W walizkach znajduje się także miejsce na zapasowy akumulator, matryce lub głowice.

            Narzędzia są dostępne w POLTRADE TECHNOLOGIES.

 

Do 60kV/100kV

 

To specjalne narzędzia pozwalające na próbne cięcie żył mogących znajdować się „pod napięciem”. Zasady postępowania w tym zakresie określa norma EN50340. Dopuszcza ona zastosowanie tego typu nożyc do inwazyjnego sprawdzenia czy przewidywany do cięcia kabel znajduje się „pod napięciem”, czy też nie. Szczegółowo opisane w normie zasady pracy oraz zabezpieczenia pracowników znajdują swoje odbicie w specyfikacji technicznej tego typu narzędzi. To między innymi, co najmniej 10 metrowej długości certyfikowany wąż hydrauliczny, to zestaw uziemiający, to specjalna procedura ustawiania nożyc względem ciętej żyły. No i szczegółowa procedura bezpieczeństwa operatorów tych narzędzi. W przypadku żył zbiorczych dopuszczalne napięcie w żyle to 60kV, w przypadku żył pojedynczych to 100kV.

Gama

 KLAUKE oferuje w tym zakresie dwa rozwiązania oparte na narzędziach elektrohydraulicznych:

 

Seria ESSG – nożyce otwarte lub ESSGG – nożyce typu „gilotyna”

nożyce tej serii pozwalają na cięcie żył Cu/Al. bez opancerzenia o maksymalnych średnicach w przypadku głowic otwartych: 65 bądź 105mm, w przypadku głowicy zamkniętej jest to 120mm. W skał zestawu wchodzą: nożyce, 1 akumulator Li-Ion 18V/3,3Ah MAKITA, ładowarka szybką LGL1, wąż hydrauliczny atestowany o długości 10 metrów, zestaw do uziemienia.

 Gilotyna 1

 Seria ASSG – nożyce otwarte lub ASSGG – nożyce typu „gilotyna”

Gilotyna 2

narzędzie spełnia wymagania tej samej normy, zaś rzucającą się w oczy różnicą jest zastosowanie oddzielnej pompy akumulatorowej oraz możliwość sterowania narzędziem bądź z włącznika znajdującego się na obudowie pompy, bądź korzystając z pilota przewodowego, który zapewnia dodatkowe 1,5 metra odległości. Na pompie umieszczony jest ekran LCD, który wyświetla wartości osiągniętego ciśnienia pracy, informuje o stanie naładowania akumulatorów. W przypadku tego narzędzia zakresy maksymalnych średnic dla głowic otwartych to 65mm, 105mm oraz 120mm. Zaś dla głowic typu „gilotyna” są to 85mm i 105mm. Dostarczany użytkownikowi zestaw zawiera: nożyce, 2 akumulatory Li-Ion 18V/3,3Ah MAKITA (jeden „roboczy”, drugi rezerwowy), ładowarkę, wąż hydrauliczny atestowany o długości zgodnej z normą, czyli 10 metrów, zestaw uziemiający. W przypadku wariantu 120mm zestaw znajduje się w dwóch walizkach i dodatkowo dostarczany jest wózek do ich transportu.

 

Praca na napowietrznych liniach wyłączonych.

KLAUKE w swej ofercie ma również narzędzie, które samo w sobie nie jest atestowane do pracy p.p.n., jednak bardzo dobrze sprawdza się w miejscach trudnodostępnych. Są to nożyce typu ES20/ES32RMCCFM z bezprzewodowym sterowaniem Bluetooth®.  Pierwszy z typów ES20RMCCFM wyposażony jest w głowicę tnącą żyły AFL o średnicy do 20mm, zaś drugie ostrze przeznaczone jest do cięcia „zwykłych” żył wielodrutowych. Narzędzie, jak widać na zdjęciu, pozwala na pracę z zastosowaniem tyczki. Przypominam o tym narzędziu tutaj, gdyż ono również pozwala na bezpieczną pracę przy, np. wycince zerwanych linii w  terenie niedostępnym dla pojazdów z wysięgnikiem. Specjalny uchwyt znajdujący się w zestawie blokuje włącznik i  przenosi sterowanie pracą    narzędzia do bezprzewodowego  pilota. Mocowanie tyczki jest  mocowaniem uniwersalnym.

Na tyczce         Walizka KLAUKE

Wszystkie przedstawione narzędzia są w ofercie handlowej KLAUKE POLSKA i, tak jak pisałem wcześniej, dostępne także u naszych partnerów.